ASG Facebook Group |ASG Twitter |ASG Instagram |ASG Pinterest |ASG Flickr |ASG YouTube
If you would like to use any of these testimonies, please credit the original source as well as the Auschwitz Study Group as we researched and translated each testimony from the archives individually.

Auschwitz Prisoner Testimonies

Auschwitz Prisoner Testimonies on ASG

One of the main, even though not the most important, reasons why Auschwitz has become the symbol of the Holocaust is that, in comparison with other camps, so many testimonies were given in the trials or early interviews, written by survivors coming from all over Europe, or told later in the following decades. Auschwitz Study Group are exploring the testimonies given on the most meaningful events which took place in the Auschwitz complex. This will allow us, on one hand, to analyse the features of testimony itself, on the other to see the events from the survivors’ perspectives. Many of these events are widely known but we think that the accounts which were given on them, early or later, prove to be crucial in our understanding of both the life in the camp and of the impact it had on the survivors’ ways of looking at them.

 

Auschwitz Sub-Camps 

Altdorf – the testimony of Klara Leki
Althammer – the testimony of Mieczysław Francuz
(Wirtschaftshof) Babitz – the testimony of Zofia Cendrowska (nee Bondyra)
(Wirtschaftshof) Birkenau – the testimony of Mojsze Rybowski
Bismarckhütte – the testimony of Elżbieta Płaszczyk
Blechhammer – the testimony of Luzer Markowicz
Bobrek – the testimony of Stanisław Drożdż
Budy – the testimony of Stanisław Zyguła
Buna Monowitz – the testimony of Jan Kieszniewski
Charlottegrube – the testimony of Henryk Pozimski
(Aussenkommando) Chelmek – the testimony of Anna Wanat
Eintrachthütte – the testimony of Leonard Chłądzyński
Freudenthal – the testimony of Franciszek Targosz
Gleiwitz I – the testimony of Helena Chmielewska
Gleiwitz II – the testimony of Anna Markowiecka (born as Dora Goldfajn)
Gleiwitz III – the testimony of Ignacy Sobczak
Gleiwitz IV – the testimony of Marian Zelman
Golleschau – the testimony of Issak Grinberg
Günthergrube – the testimony of Adam Schepp
Harmense – the testimony of Janina Perun

Hindenburg – the testimony of Anna Pieczonkowa (nee Polankowa)
Hubertushütte – the testimony of Bernard Bula
Janinagrube – the testimony of Zygmunt Szwajc
Jawischowitz – the testimony of Zbigniew Kaźmierczyk
Kobier – the testimony of Władysław Lewko
Lagischa – the testimony of Henryk Pikuła
Lichtewerden – the testimony of Celina Hochberger-Strauchen
Neu-Dachs – the testimony of Włodzisław Smigielski
Neustadt – the testimony of Rachela Szajn
(Wirtschaftshof) Plawy – the testimony of Anna Tytoniak
Raisko – the testimony of Józefa Kiwałowa (nee Kaleta)

Solahütte – the testimony of Jan Liwacz
Sonderkommando Kattowitz – the testimony of Jerzy Wehle
Sosnitz – the testimony of Artur Rablin
Sosnowitz I – the testimony of Edward Spurtacz
Sosnowitz II – the testimony of Eugeniusz Podlasko
2 SS Bauzug – the testimony of Aleksander Mizierewicz
Trzebinia – the testimony of Arnost Tauber
Tschechowitz-Bombensuchenkommando – the testimony of Jeno Vamasi
Tschechowitz-Vacuum – the testimony of Erwin Habal

Auschwitz Industriehof

The testimony of Karol Szuster
Bahnhof West – the testimonies of Jan Mazur and Stanisław Adamczyk
Bauhof – the testimony of Stanisław Pawliczek
Führerheim – the testimony of Kazimierz Wandowski
Haus 7 – the testimony of Alfred Barabasz
Judenrampe – the testimony of Dominik Stach
Slaughterhouse and Dairy – the testimony of Jan Krokowski

IG Farben Werk Kamps

Lager I: Leonhard Haag – the testimonies of Józef Wrona, Wanda Foltyn and Wanda Hmielorz
Lager II: Buchenwald – the testimonies of Ewa Jędrysik (nee Cieślik) and Józef Wrona
Lager III: Teichgrund – the testimonies of Ewa Jędrysik (nee Cieślik), Józef Wrona, Kazimierz Czarnecki and Wanda Hmielorz
Lager IV: Dorfrand – the testimonies of Michalina Gratka and Józef Wrona
Lager V: Tannenwald – the testimonies of Jan Synal, Józef Wrona and Jan Stachura
Lager VI: Pulverturm – the testimonies of George Saunders, Józef Wrona, Kazimierz Czarnecki and Marian Kasperek
Lager VII: Angestellten Wohnlager – the testimony of Józef Wrona
Lager VIII: Karpfenteich – the testimony of Kazimiera Krzak (nee Nowak)
Lehrlingsheim (Youth Camps) – the testimony of Józef Wrona

Sources

The Auschwitz Study Group would like to thank the following sources for information received: Auschwitz Museum archives, Auschwitz Museum library.