ASG Facebook Group |ASG Twitter |ASG Instagram |ASG Pinterest |ASG Flickr |ASG YouTube
Jeśli chciałbyś/chciałabyś wykorzystać poniższe relacje więźniów, prosimy o podanie jako źródeł archiwów Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Auschwitz Study Group, jako że wszystkie poniższe świadectwa zostały przez nas wyszukane, wybrane i przetłumaczone na kolejne języki.

Świadectwa więźniów Auschwitz

Auschwitz Prisoner Testimonies on ASG

Jednym z głównych powodów, jeśli nie najważniejszym, dla których Auschwitz stał się symbolem Holokaustu jest to, że (w porównaniu do innych obozów) bardzo dużo świadków z całej Europy podzieliło się swoimi relacjami z życia i pracy w obozach wchodzących w skład Auschwitz: czy to w trakcie procesów nazistów, wywiadów przeprowadzanych niedługo po wojnie, czy też w kolejnych latach. Auschwitz Study Group odkrywa wypowiedzi zrelacjonowane w sprawie najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w kompleksie Auschwitz. Dzięki temu będziemy mogli zanalizować cechy samych relacji więżniów, jak i otrzymamy możliwość spojrzenia na to, co miało miejsce w obozach z perspektywy samych ocalałych. Wiele z tych zdarzeń jest powszechnie znanych, uważamy jednak, że bezpośrednie oświadczenia więźniów są niezbędne w zrozumieniu tego, jak żyło się w obozie oraz jaki wpływ to wszystko miało na sposób postrzegania poszczególnych wydarzeń przez te właśnie osoby.

 

Podobozy Auschwitz 

Altdorf – relacja Klary Leki
Althammer – relacja Mieczysława Francuza
(Wirtschaftshof) Babitz – relacja Zofii Cendrowskiej (z domu Bondyra)
(Wirtschaftshof) Birkenau – relacja Mojsze Rybowskiego
Bismarckhütte – relacja Elżbiety Płaszczyk
Blechhammer – relacja Luzera Markowicza
Bobrek – relacja Stanisława Drożdża
Budy – relacja Stanisława Zyguły
Buna Monowitz – relacja Jana Kieszniewskiego
Charlottegrube – relacja Henryka Pozimskiego
(Aussenkommando) Chelmek – relacja Anny Wanat
Eintrachthütte – relacja Leonarda Chłądzyńskiego
Freudenthal – relacja Franciszka Targosza
Gleiwitz I – relacja Heleny Chmielewskiej
Gleiwitz II – relacja Anny Markowieckiej (urodzona jako Dora Goldfajn)
Gleiwitz III – relacja Ignacego Sobczaka
Gleiwitz IV – relacja Mariana Zelmana
Golleschau – relacja Issaka Grinberga
Günthergrube – relacja Adama Scheppa
Harmense – relacja Janiny Perun

Hindenburg – relacja Anny Pieczonkowej (z domu Polankowa)
Hubertushütte – relacja Bernarda Buly
Janinagrube – relacja Zygmunta Szwajca
Jawischowitz – relacja Zbigniewa Kaźmierczyka
Kobier – relacja Władysława Lewko
Lagischa – relacja Henryka Pikuły
Lichtewerden – relacja Celiny Hochberger-Strauchen
Neu-Dachs – relacja Włodzisława Smigielskiego
Neustadt – relacja Racheli Szajn
(Wirtschaftshof) Plawy – relacja Anny Tytoniak
Raisko – relacja Józefy Kiwałowej (z domu Kaleta)

Solahütte – relacja Jana Liwacza
Sonderkommando Kattowitz – relacja Jerzego Wehle
Sosnitz – relacja Artura Rablina
Sosnowitz I – relacja Edwarda Spurtacza
Sosnowitz II – relacja Eugeniusza Podlasko
2 SS Bauzug – relacja Aleksandra Mizierewicza
Trzebinia – relacja Arnosta Taubera
Tschechowitz-Bombensuchenkommando – relacja Jeno Vamasiego
Tschechowitz-Vacuum – relacja Erwina Habala

Industriehof Auschwitz

Relacja Karola Szustera
Bahnhof West – relacje Jana Mazura i Stanisława Adamczyka
Bauhof – relacja Stanisława Pawliczka
Führerheim – relacja Kazimierza Wandowskiego
Haus 7 – relacja Alfreda Barabasza
Judenrampe – relacja Dominika Stacha
Schlachthaus mit Molkerei – relacja Jana Krokowskiego

Obozy pracy IG Farben

Lager I: Leonhard Haag – relacje Józefa Wrony, Wandy Foltyn i Wandy Hmielorza
Lager II: Buchenwald – relacje Ewy Jędrysik (z domu Cieślik) i Józefa Wrony
Lager III: Teichgrund – relacje Ewa Jędrysik (z domu Cieślik), Józefa Wrony, Kazimierza Czarneckiego i Wandy Hmielorz
Lager IV: Dorfrand – relacje Michaliny Gratki i Józefa Wrony
Lager V: Tannenwald – relacje Jana Synala, Józefa Wrony i Jana Stachury
Lager VI: Pulverturm – relacje George'a Saundersa, Józefa Wrony, Kazimierza Czarneckiego i Mariana Kasperka
Lager VII: Angestellten Wohnlager – relacja Józefa Wrony